
Nubuk to rodzaj szlifowanej skóry. Charakteryzuje się chropowatą, ale przyjemną w dotyku powierzchnią i specyficzną głębią kolorów. Jest to materiał, który już od dość dawna z przyjemnością wykorzystywany jest przez niektórych szewców, ale dziś to tylko jedno z jego zastosowań.
Dlaczego skóra nubuk?
Nubuk to dość kosztowny materiał, co wynika ze sposobu jego wytwarzania. Szlifowanie skór wymaga doskonałego sprzętu oraz sporej wprawy, ale przede wszystkim wymusza użycie jedynie najwyższej jakości surowca. W przeciwieństwie do skóry licowej, na nubuku niewidoczne są naturalne wady skóry, jednak jeśli surowiec był kiepski, to po szlifowaniu będzie to widać jeszcze bardziej. Zeszlifowana powierzchnia nie ujawnia na przykład rys lub przebarwień, ale blizny w toku obróbki zostałyby tylko podkreślone (skóra w tym miejscu miałaby inny wygląd po szlifowaniu).
Jako że nubuk jest materiałem luksusowym, nadaje się przede wszystkim do produkcji obuwia i galanterii. W ramach ciekawostek warto dodać, że właśnie z nubuku czasem wykonuje się najcięższe kotary do hotelowych apartamentów albo tapicerkę luksusowych mebli. W przeciwieństwie do skóry licowej, nubuk jest bowiem ciepły i przyjemny w dotyku.
Materiał, który się zmienia
Jak każda zmatowiona powierzchnia, także szlifowana skóra z czasem może się wycierać. Prowadzi to do wygładzenia powierzchni, która z chropowatej i matowej staje się gładka i błyszcząca, ale nie ma połysku lakierowanej skóry licowej. Jest to raczej dość blady połysk będący w istocie wspomnieniem dawnej matowości.
Miesiące lub lata – w zależności od intensywności eksploatacji – powodują, że portfele nubukowe całkowicie zmieniają swój wygląd. Nie jest to oczywiście wada materiału, tylko jego charakterystyka. Najbardziej fascynujące jest jednak coś zupełnie innego: jeśli dać taki sam portfel setce osób, to każda z nich po roku będzie miała już zupełnie inny: wytarty w mniejszym lub większym stopniu z każdej ze stron. Można wręcz powiedzieć, że sposób wypolerowania nubuku będzie charakterystyczny niczym odcisk palca. Czy to wada? Na pewno nie. Oto nareszcie jest szansa na własny, całkowicie niepowtarzalny portfel, a co najważniejsze, wzór wygładzenia powstaje absolutnie mimochodem, a jednocześnie jest maksymalnie indywidualny. Właściwie nie ma lepszej propozycji, jeśli chcesz mieć taki portfel, jakiego nie ma nikt inny.
Czy wytarty, znaczy brzydki?
W przypadku nubuku – absolutnie nie. Wycieranie się powierzchni szlifowanej jest naturalnym procesem, który występuje na przykład w przypadku satynowanych powierzchni pierścionków albo na klawiszach klawiatury, jeśli wiele z nich korzystasz. Dokładnie tak samo jest z nubukiem, jednak tutaj ważna jest inna sprawa: taki wygładzony nubuk wcale – w przeciwieństwie do „wypolerowanej” biżuterii lub wytartej klawiatury – nie przestaje być atrakcyjny wizualnie. Wręcz przeciwnie – dopiero po pewnym czasie eksploatacji materiał wygląda najlepiej. Jest to proces, którego nie da się podrobić maszynowo: wkładanie i wyciąganie portfela z kieszeni zapewnia mu bardzo delikatne, powolne wygładzanie, jakiego na skalę przemysłową niepodobna przeprowadzić. W połączeniu z indywidualnym wzorem, jaki powstanie, prowadzi to dopiero do „stworzenia” genialnie wyglądającego portfela. Wielki błąd popełniają ci, którzy wycierający się portfel z nubuku wymieniają na inny. Dopiero lekkie przyszlifowanie i wygładzenie powierzchni tej skóry nadaje jej ostateczny koloryt i charakter, dlatego portfele z nubuku są na lata – trwałe wykonanie i wygląd, który krok po kroku ulega poprawie z każdym użyciem – czego można chcieć więcej?